playstation5

Sony, Playstation 5 Konsolunu Tanıttı

Sony, Playstation 5 konsolunu tanıttı! Merakla beklenen yeni konsol, Playstation Youtube kanalı üzerinden canlı yayın etkinliği ile çıkacak oyunlarla birlikte tanıtıldı.

Playstation 5 tasarımı resmi olarak duyurulmuş oldu. Bugün düzenlenen “Geleceğin Oyunları” etkinliğinde ilk kez Playstation 5 konsolu gösterildi. Sony, Türkiye saati ile bugün 23:00’da yaptığı canlı yayın etkinliği ile beraber Playstation 5‘in yeni tasarımını ortaya çıkarttı.

İşte yeni Playstation 5 oyun konsolu!

Sony, Playstation 5 Konsolunu Tanıttı
Sony, Playstation 5 Konsolunu Tanıttı

Playstation 5 iki farklı versiyon ile geliyor.

Etkinlikte duyurulan bir diğer konu ise, Playstation 5‘in iki farklı versiyon ile satışa çıkacağı. Bu versiyonlar; fiziksel disk sürücüsü bulunan versiyon ve disk sürücüsü olmayan sadece dijital oyun odaklı versiyon olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni dijital odaklı versiyon Playstation 5 “Digital Edition” olarak sunuluyor. Bu modelde disk sürücüsü bulunmuyor ve sadece dijital oyun destekleniyor. Kullanıcılar PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet üzerinden cihazın dahili hafızasına yükleyecek.

Bunun yanı sıra 4K, 3D Sound gibi gelişmiş teknolojilere de ev sahipliği yapacağı açıklanan yeni konsolda, Blu-Ray sisteminin de bulunduğu Sony yetkilileri tarafınca açıklandı.

Etkinliğin sonunda gösterilen PS5’in tasarımına geldiğimizde ise bizleri bu kısımda beyaz ağırlıklı bir konsol tasarımı karşılıyor. Oldukça füturistik bir havaya sahip olan PS5, aşağıya doğru bombeleşen tasarımıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Aynı zamanda yeni nesil konsolun dikey şekilde tasarlandığını da gözlemlemekteyiz.

Playstation 5 "Digital Edition"
Playstation 5 “Digital Edition”

Playstation 5 Fiyatı

Fiyat konusunda Sony tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak tahmin edilen PS5 Türkiye fiyatı, 6000 TL ile 8000 TL arasında olacağı yönünde. Döviz kuruna göre farklılıklar olacaktır.

PlayStation 5 Özellikleri Nasıl Olacak?

  • CPU: 8x Zen 2 Çekirdeği @ SMT ile 3.5 GHz  (değişken frekanslar)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 İşlem Birimi @ 2.23 GHz (değişken frekanslar)
  • GPU Mimarisi: Özelleştirilmiş rDNA 2
  • Bellek/Arayüz: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Bant Genişliği: 448 GB/s
  • Dahili Depolama: Özel 825 GB SSD
  • Genişletilebilir Depolama: NVMe SSD Slot
  • Harici Depolama: USB HDD Desteği
  • Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Sürücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.